گفتگو با خردمندان و دانشوران ، پاداشی کمیاب است.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶

سوالات و پاسخ های رایج دربارهٔ مشکلات جنسی و رابطه زناشویی

سلامت نیوز:‌ نقص عملکرد جنسی در مرد نیز نامیده می گردد که عبارت است از ناتوانی در به دست آوردن نعوظ ، عدم توانایی در حفظ نعوظ کافی برای مقاربت و همچنین ناتوانی در انزال به صورت مداوم .

پرسش و پاسخ های متداول دربارهٔ مشکلات جنسی و رابطه زناشوییla;ghj [kdوvhfxi ckha,ddوs;s

۱- شایع ترین سبب مشکلات جنسی در میان زنان و مردان چیست ؟

مشکلات جنسی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد که به این صورت تعریف می گردد : هر مسئله جنسی یا عاطفی که مانع شود زن و شوهر به یک رابطه رضایت بخش دو جانبه دست یابند .شایع ترین مشکلات مردان شامل : پروستات ، کاهش جریان خون به آلت تناسلی مرد به سبب ابتلا به دیابت ، بیماریهای قلبی و یا بیماریهای دیگر ، آسیب های عصبی به نخاع و یا کاهش در هورمون تستوسترون است .مشکلات جنسی متداول در بین زنان شامل :عدم تمایل جنسی به سبب کاهش هورمون استروژن ، اختلالات تیروئید ( که می تواند در بعضی از مردان نیز تأثیر گذار باشد ) ، درد در هنگام مقاربت به سبب مشکلات واژن از جمله کم بودن ترشحات واژن می باشد . در بعضی از زوجین ، متخصصین استفاده از بعضی داروها را سبب مشکلات جنسی می دانند که عبارتند از : الکل ، نیکوتین ، مواد مخدر ، بعضی از داروهای فشار خون ، آنتی هیستامین ها و داروهای ضد افسردگی خاص .۲- شایع ترین مشکلات جنسی در مردان چیست ؟

مطالعات نشان می دهد که ۷۵% از مردان تحت تأثیر انزال زودرس قرار می گیرند .از نظر بالینی انزال زود رس به این صورت تعریف می گردد :  آغاز انزال ( خروج منی ) از آلت تناسلی که قبل از مقاربت یا به سرعت بعد از آغاز ، معمولاً در عرض کمتر از ۱۵ بار دخول رخ می دهد .هر مرد حداقل یک بار انزال زود رس را در زندگی خود تجربه کرده است . اما برای بعضی از مردان تبدیل به یک مشکل مزمن می گردد . انزال زود رس می تواند به حساسیت بالا ، تحریک سیستم عصبی ، وسواس فکری – عملی و گاهی اوقات عدم کنترل واکنش بدن نسبت به برانگیختگی جنسی ( هیجان ) مربوط شود . بی توجهی به انزال زودرس اغلب سبب عفونت در غده پروستات می گردد که یک دوره استفاده از آنتی بیوتیک ها این مشکل را حل خواهد کرد .مشکلات موقتی می تواند ناشی از استرس یا استفاده بعضی داروها از قبیل قرص سرماخوردگی باشد . درمان انزال زودرس شامل داروهای ضدافسردگی که باید ۱۲ ساعت قبل از عمل زناشویی خورده شود و استفاده از کاندوم برای کاهش احساس می باشد.گاهی اوقات کرم لیدوکائین می تواند به کاهش احساس کمک کند اما این کرم بر روی همسر نیز تأثیر می گذارد.۳- تعریف واقعی از نقص عملکرد جنسی چیست و شایع ترین علل کدامند ؟

نقص عملکرد جنسی در مرد (impotence)  نیز نامیده می گردد که عبارت است از ناتوانی در به دست آوردن نعوظ (erection)  ، عدم توانایی در حفظ نعوظ کافی برای مقاربت و همچنین ناتوانی در انزال به صورت مداوم .زمانی سبب این مشکل را مسائل عاطفی می دانستند . اما امروزه پزشکان بیماریهایی همچون فشارخون بالا ، نارسایی کلیه ، بیماری های قلبی زود رس ، مشکلات پروستات ، افسردگی و علاوه بر این ها بسیاره روی در مصرف الکل و در بعضی از مردان استعمال سیگار را علل این بیماری می دانند . استرس مزمن و بعضی از داروها از قبیل داروهای فشار خون بالا و داروهای ضد افسردگی نیز می توانند نقش داشته باشند .۴- سبب اختلال عملکرد در زنان چیست ؟

بر خلاف مردان که برای کاهش مقاربت به اتفاقهای خاص فیزیولوژیکی نیاز دارند . زنان این گونه محدودیت ها را ندارند . شایعترین دلایل ناتوانی جنسی زنان غالباً در مسائل مربوط به تمایل ، انگیختگی جنسی و یا بعضی وقتها مقاربت دردناک است . بعضی از زنان ناتوانی در داشتن لذت ( اوج لذت جنسی ) و تجربه درد را گزارش می کنند . کاهش تمایل از وجود یک رابطه سرد و ضعیف با همسر یا تنش های دیگر در زندگی ، ایجاد می گردد .عوامل فیزیکی به کاهش هورمون های استروژن و تستوسترون که در زمان یائسگی اتفاق می افتد مربوط می گردد . این عوامل نه تنها تمایل را کاهش می دهد ، همچنین سبب کاهش ترشحات مهبل می گردد و در نتیجه تحریک مشکل تر و مقاربت دردناک خواهد بود .

بیماریهای خاص مانند اختلال تیروئید یا افسردگی نیز می توانند در تمایل زن تأثیرگذار باشد . عدم لذت به ندرت از مشکلات فیزیکی ناشی بوده اغلب از تحریک نادرست توسط همسر ایجاد می گردد .۵- چه چیزی سبب ایجاد درد در آلت تناسلی مرد می گردد ؟

درد در آلت تناسلی مانند هر بخش دیگری از بدن می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله عفونت ، آسیب ( ضربه ) یا بیماری باشد . در بعضی مواقع دستکاری مفرط ، نیش حشره یا جوش می تواند منجر به درد شود . ضایعات دردناک یا زخم در آلت تناسلی ممکن است تبدیل به پروستات یا عفونت های دیگر شود . علاوه بر آن التهاب پروستات ، urethritis ( عفونت لوله ادراری که اغلب سبب سوزش و کلامیدیا می گردد . و گاهی کم خونی سلول های داسی نیز می تواند سبب درد در آلت تناسلی شود . بیماری Peryronies که سبب نابهنجار شدن شکل آلت تناسلی می گردد مقاربت دردناک را برای مرد در پی خواهد داشت . در موارد نادر درد می تواند نشانه سرطان باشد . از این رو اگر ناراحتی شما قابل ملاحظه بود و ظرف چند روز فروکش نکرد به پزشک مراجعه کنید .۶- چرا بعضی از زنان مقاربت دردناک دارند ؟

از نظر پزشکان مقاربت دردناک در ۸۰% از زنان سبب فیزیولوژیکی دارد . این علل عبارتند از : کاهش در هورمون زنانگی که منجر به خشک شدن مهبل ( واژن ) می گردد . وجود مخمر یا سایر عفونت های رحمی ( جنسی) ، uretherietis cystitis( از عفونتهای دستگاه ادراری ) و بعضی از مشکلات ارتوپدی و در مواردی نیز یبوست مزمن می تواند نقش داشته باشد .  یک عامل شناخته شده دیگر  valvar vestibulitis می باشد که به صورت التهاب در بخش خاصی از واژن است .و شایعترین سبب ، مقاربت دردناک است که اغلب نادیده گرفته می گردد .یک نوع خاصی از مقاربت دردناک که به عنوان vaginismus ( گرفتگی عضلات مهبل ) شناخته شده است که سبب گرفتگی غیر ارادی ماهیچه های واژن شده و گاهی می توانند چنان قوی باشند که واژن بسته شده و نفوذ ( دخول ) فوق العاده دردناک و یا غیر ممکن می گردد . این مشکل اغلب ریشه در یک آسیب روانی دارد .۷- انزال رتروگراد( پس رونده  ) چیست و چگونه درمان می گردد ؟

به سبب وجود نوعی عفونت در آلت تناسلی مرد ، گاهی مایع منی به جای خارج شدن به داخل مثانه بر می گردد و سبب ترشح ادرار و مایعات ناهنجار می گردد . این مسئله خطرناک نیست مگر این که زوج تصمیم به بچه دار شدن داشته باشند . پس رفت انزال می تواند به صورت کامل یا جزئی رخ دهد . از علل دیگر می توان به عمل جراحی پروستات یا مـجاری ادراری ( ختنه نادرست ) ، دیابت و استفاده از داروهای خاص مثل داروهای فشار خون بالا اشاره کرد .  کنترل فشار خون به بهبود مسئله کمک می کند . گاهی با تغییر داروی فشار خون ، این مشکل خود به خود برطرف می گردد .۸- آیا داشتن نعوظ برای مدت زمان طولانی خطرناک است ؟

جواب این سوال مقدار بسیاری بستگی به تعریف شما از طولانی بودن دارد . اگر نعوظ چهار ساعت یا بیشتر ،  بدون تحریک جنسی طول بکشد ،  نعوظ دائم (priapism) نامیده می گردد .به طور معمول تحریک سبب می گردد که خون در آلت تناسلی جریان پیدا کند که این جریان خون ، سبب ایجاد نعوظ می گردد . بعد از انزال ( خروج منی ) – یا اگر تحریک قطع شود – جریان خون قطع شده و نعوظ پس رفت می کند . ممکن است گاهی خون فرستاده شده به آلت تناسلی برای ایجاد نعوظ به دام بیفتد و سبب ایجاد نعوظ دایم (priapism)شود که می تواند بسیار دردناک باشد و اگر زود درمان نشود سبب ایجاد زخم در داخل آلت تناسلی شده و در بعضی موارد اختلال نعوظ دائم را در پی خواهد داشت . نعوظ دایم ( priapism) ممکن است در هر مردی اتفاق بیافتد حتی در نوزادان ، اما در سنین ۵ ، ۱۰ ،۲۰ و ۵۰ ساله رایج تر است . درمان این مشکل می تواند بسیار ساده باشد مثل استفاده از بسته های یخ یا به صورت تزریق دارو به آلت تناسلی و یا کشیدن خون از آلت تناسلی برای کاهش درد و تورم. ولی گاهی به عمل جراحی برای بازگرداندن جریان خون مناسب و انجام تخلیه کامل رگ ها از خون نیاز است .۹- معمولاً چه داروهایی سبب کاهش جنسی در مردان و زنان می گردد ؟

شناخته شده ترین داروها ، داروهای ضدافسردگی از قبیل Prozac و یا آرام بخش هایی از قبیل والیوم می باشند که هر دو می توانند در تمایل زنان و مردان تأثیر گذار باشند .  قرص های ضد حاملگی و نیز بعضی از فرمولاسیون های HRT استفاده شده در درمان علائم یائسگی می تواند در زنان سبب کاهش تمایل بشوند . داروهایی که سبب ایجاد ضعف جنسی در مردان می شوند عبارتند از : بعضی داروهای فشار خون ، آنتی هیستامین های استفاده شده برای سرماخوردگی یا آلرژی ، بعضی از داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDS) مثل ایبوپروفن ، داروهای سوزش معده از قبیل Tagamet ,Zantac,Pepcid بعضی از داروهای پایین آورنده چربی و بعضی از داروهای مورد استفاده  در درمان بیماریهای پارکینسون و سرطان .۱۰- آیا این درست است که رابطه جنسی می تواند در بعضی اشخاص سبب سردرد شود ؟بله ، درست است و در پزشکی به عنوان سردرد مقاربتی شناخته شده است . جالب است که بدانید تأثیر آن در مردان بیشتر از زنان است . در حالی که به طور کلی سردرد در زنان بیشتر از مردان است . هنوز سبب دقیق این مشکل را هیچ کس نمی داند بعضی می گویند ممکن است مربوط به تغییر ناگهانی در جریان خون و متعاقب آن افت فشار خون در زمان اوج لذت جنسی باشد و بعضی دیگر آن را ناشی از آزاد شدن آدرنالین در بدن در طی دوره فعالیت جنسی می دانند .

این سردرد ها در بعضی از اشخاص ممکن است چند هفته طول بکشد و سپس بهبود یابد و در بعضی دیگر به طور نامشخص و یا فقط در مواقعی که رابطه جنسی داشته باشد رخ دهد . اگر چه شما ممکن است از سردردهای میگرنی رنج نبرید ، تصور می گردد که سردردهای مقاربتی مربوط به فعل و انفعالات شیمیایی باشد و مشابه سردردهای میگرنی درمان شوند .برای اخطار :تصور نکنید که هر سردردی که بعد از سکس تجربه می کنید لزوماً سردرد مقاربتی است . کارشناسان معتقدند گاهی اوقات ضایعات خوش خیم در مغز یا آنوریسم aneurysms  ( اختلال در رگ های خونی ) نیز می توانند سبب سردرد پس از عمل زناشویی شوند در این گونه موارد به پزشک مراجعه کنید .منبع:  مجله پزشکی مادر