گفتگو با خردمندان و دانشوران ، پاداشی کمیاب است.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
خانه » اخبار روز » اخبار علمی و آموزشی

اخبار علمی و آموزشی

اعلام زمان دقیق و قطعی نتایج ارشد سراسری، آزاد و کنکور ۹۲

خبرنامه دانشجویان ایران: شماره معکوس برای اعلام نتایج آزمون های مانده آغاز شده است، و این روزها داوطلبین لحظه شماری می کنند تا نتیجه تلاش خود را مشاهده کنند.

به گزارش سرویس صنفی – آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ آزمون های کارشناسی ارشدسراسری، علوم پزشکی ، آزمون کنکور سراسری و کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از مهمترین آزمون هایی است که طی چند روز آینده نتایج آن مشخص می شود.

اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه‌های دولتی در هفته جاری

دکتر حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در مصاحبه ای با ایسنا با اشاره به اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در هفته اول شهریور ماه – تا پایان هفته جاری – ظرفیت پذیرش آزمون کارشناسی ارشد ۹۲ را اعلام کرد.

وی با اشاره به ظرفیت پذیرش حدود ۹۹ هزار و ۹۹۶ نفری داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد ۹۲، گفت: نتایج نهایی این دوره از آزمون تا پایان هفته جاری از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org اعلام می‌شود.

توکلی همچنین یادآور شد که نتایج آزمون دوره دکتری نیز هفته آینده اعلام خواهد شد.

نیمه دوم شهریور ماه اعلام نتایج سراسری

همچنین مهر نیز اعلام کرده است نتایج  کنکور ۹۲ در روز ۲۱ شهریورماه منتشر می شود.

اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی در اوایل شهریور

غلامرضا حسن‌زاده رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی از اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی در اوایل شهریور ماه خبر داد.

وی با اشاره به اعلام نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی در روز چهارشنبه ششم شهریور ماه از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی به نشانی www.sanjeshp.ir، گفت: ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان در روزهای ۱۳ و ۱۴ شهریور ماه انجام می‌شود.

اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در اواسط شهریور ماه

همچنین ناصر اقبالی رییس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی از اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد ۹۲ در اواسط شهریور ماه خبر داد.

وی گفت: نتایج این دوره از آزمون کارشناسی ارشد در اواسط شهریور ماه از طریق سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اعلام می‌شود.

اقبالی با تاکید بر اینکه معدل در گزینش نهایی داوطلبان تاثیری ندارد، در خصوص ظرفیت پذیرش دانشجو در این دوره، اظهارکرد: ۷۰ هزار نفر در این دوره از آزمون پذیرفته می‌شوند.

آشنایی با رشته تحصیلی مهندسی عمران

معرفی رشته های تحصیلی, راهنمای انتخاب رشته تحصیلی, رشته های تحصیلی را بشناسید, بهترین مرجع, انتخاب رشته تحصیلی انتخاب آگاهانه و هوشمند ,بازار کار رشته درسهای رشته ,معرفی رشته های مهندسی, معرفی دانشگاه های سراسری ,راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری,


 

مقدمه:

مردم کوچه بازار از این رشته به عنوان راه و ساختمان نام می‌برند و مسئله مسکن در ذهن انسان جای خودش را در رابطه با این رشته به خوبی باز کرده.

این رشته در انگلستان به هر رشته‌ای که کارش آبادانی و تمدن سازی باشد اطلاق می‌شود ولی اکنون دامنه کاری مهندسی عمران محدود‌تر شده چون تخصص‌های گوناگون در کنارش پدیدار گشته اند.

در ایران هر کاری که ، به هر نوعی از سازه‌های ساختمانی و غیر ساختمانی مربوط شود به رشته عمران بر‌می‌گردد. ساختمان سازی، سدسازی، کارهای جاده و مجاری انتقال آب یا فاضلاب همه از این دسته هستند.گرایش راه و ساختمان و گرایش آب و نقشه برداری از گرایش‌های اصلی این رشته مهم به شمار می‌روند.

نام مهندسی عمران از واژه Civil Engineering اقتباس شده.


درسهای رشته :

ردیف نام درس
۱ آب‌های زیرزمینی
۲ آزمایشگاه روسازی
۳ آزمایشگاه ژئوتکنیک
۴ آزمایشگاه فیزیک ۱
۵ آزمایشگاه مقاومت مصالح
۶ آزمایشگاه مکانیک خاک
۷ آزمایشگاه مکانیک سیالات
۸ آلودگی هوا و روش‌های کنترل
۹ آمار و احتمالات مهندسی
۱۰ اجزاء محدود مقدماتی
۱۱ استاتیک
۱۲ اصول مدیریت ساخت
۱۳ اصول مهندسی بندر
۱۴ اصول مهندسی پل
۱۵ اصول مهندسی ترافیک
۱۶ اصول مهندسی تصفیه آب و فاضلاب
۱۷ اصول مهندسی تونل
۱۸ اصول مهندسی زلزله
۱۹ اصول مهندسی ژئوتکنیک
۲۰ اصول مهندسی سد
۲۱ اصول مهندسی فرودگاه
۲۲ اقتصاد مهندسی
۲۳ اقتصاد مهندسی و منابع آب
۲۴ بارگذاری
۲۵ برنامه نویسی کامپیوتر
۲۶ بناهای آبی
۲۷ بهینه‌سازی سازه‌ها
۲۸ پروژه بتن آرمه
۲۹ پروژه تخصصی
۳۰ پروژه راهسازی
۳۱ پروژه سازه‌های فولادی
۳۲ تاسیسات مکانیکی و برقی
۳۳ تحلیل سازه‌ها ۱
۳۴ تحلیل سازه‌ها ۲
۳۵ تحلیل قابلیت اعتماد سازه‌ها
۳۶ ترمودینامیک عمومی
۳۷ ترمیم ساختمانها
۳۸ ترمیم و نگهداری راه
۳۹ دینامیک
۴۰ راه آهن
۴۱ راهسازی
۴۲ رسم فنی و نقشه‌کشی ساختمان
۴۳ روسازی راه
۴۴ روش‌های اجرایی ساختمان
۴۵ ریاضی عمومی ۱
۴۶ ریاضی عمومی ۲
۴۷ زبان تخصصی
۴۸ زمین‌شناسی مهندسی
۴۹ سازه‌های بتن آرمه ۱
۵۰ سازه‌های بتن آرمه ۲
۵۱ سازه‌های بنایی
۵۲ سازه‌های چوبی
۵۳ سازه‌های فولادی ۱
۵۴ سازه‌های فولادی ۲
۵۵ سازه‌های مدفون
۵۶ سدهای کوتاه
۵۷ شیمی عمومی
۵۸ شیمی و میکروبیولوژی اب و فاضلاب
۵۹ طراحی معماری
۶۰ فاضلاب صنعتی
۶۱ فتوگرامتری
۶۲ فیزیک ۱
۶۳ فیزیک ۲
۶۴ ماشین آلات راهسازی
۶۵ ماشین‌آلات ساختمانی
۶۶ ماشین‌های آبی
۶۷ مبانی GIS و کاربرد آن در منابع آب
۶۸ مترو و برآورد پروژه
۶۹ محاسبات عددی
۷۰ مصالح ساختمانی
۷۱ معادلات دیفرانسیل
۷۲ مقاومت مصالح ۱
۷۳ مقاومت مصالح ۲
۷۴ مهندسی آب و فاضلاب و پروژه
۷۵ مهندسی پی
۷۶ مهندسی ترابری
۷۷ مهندسی زهکشی
۷۸ مهندسی سیستم‌ها
۷۹ مکانیک خاک
۸۰ مکانیک خاک ۲
۸۱ مکانیک سیالات
۸۲ هیدرولوژی آماری و پروژه
۸۳ هیدرولوژی مهندسی
۸۴ هیدرولیک و آزمایشگاه
۸۵ کارآموزی
۸۶ کاربرد کامپیوتر در مهندسی عمران

بازار کار :


زمینه‌‌های کاری این رشته شامل سه موضوع زیر است:

الف- طراحی و مشاوره: این زمینه کاری، شامل طرح یا مشورت در طراحی یک پروژه است. همان طور که به نظر می رسد، این نوع زمینه‌کاری به تجربه زیاد و مفید و همچنین به تخصص کافی نیاز دارد و معمولاً این وظیفه بر عهده متخصصین مجرب است. کسی که چنین وظیفه‌ای به عهده می‌گیرد، عمدتاً با کار‌های دفتری و کار با نقشه‌های مختلف سروکار خواهد داشت.

ب- پیمانکاری و اجرا: این وظیفه به سختی وظیفه مشاوره نیست و آن تخصص لازم را ندارد یک مجری، طرح و نقشه در نظر گرفته شده برای یک پروژه دریافت می‌کند و فقط وظیفه‌اش این خواهد بود که طرح را به خوبی اجرا کند. البته اکثر مشکلات سازنده‌ای در همین بخش است، چرا که ممکن است نقشه‌های بسیار خوبی طراحی شود و سازه‌ها از نظر طراحی بدون عیب و نقص باشند، اما کار در اجرا به درستی انجام نگیرد. به همین جهت سازه‌های ساخته شده معمولاً بی عیب و نقص است.

ج- نظارت: مهندس ناظر وظیفه دارد از طرف کارفرما ، نظارت بر حسن انجام کارها را بر عهده بگیرد و همچنین وظیفه هماهنگی بین کار‌ها و افراد مختلف را به انجام برساند.

برای آشنائی بیشتر با زمینه‌های کاری گرایش‌های مهندس عمران به مثال زیر توجه کنید.

در پروژه‌های بزرگ معمولاً یک گروه از مهندسان با گرایش‌ها و سطح تخصص‌های مختلف کار می‌کنند تا پروژه طراحی و اجرا شود. به عنوان مثال، در ساخت یک سد، ابتدا بحث طراحی آن مطرح است. گرایش منابع آب تعیین می‌کند که سد اگر در جایی خاص احداث شود، وضع آب پشت آن چطور خواهد بود و سد کجا احداث شود، بهتر است.

گرایش هیدرولیک و سازه هیدرولیکی، به کمک گرایش سازه، وظیفه طراحی ساختمان این سد را بر عهده دارند. گرایش زلزله، وظیفه ایمنی سازی سد در برابر زلزله و تغییر طرح سازه آن به نحوی که در برابر زلزله مقاوم باشد و گرایش خاک و پی، وظیفه بررسی پی و تکیه‌گاههای سد و میزان دوام آنها را بر عهده دارد و سرانجام در هنگام اجرا، یک نقشه بردار وظیفه اجرای دقیق بخشهای مختلف سد و تعیین محل دقیق احداث آن و مثلاً محل دقیق تکیه‌گاهها و پی‌ها را به عهده دارد. دست آخر، همه این مهندسان به کمک تعداد زیادی از مهندسان رشته‌های دیگر مثل مهندسان مکانیک و برق، کار ساخت بدنه سد و نصب تجهیزات مربوط به آن را به انجام خواهند رسانید.

شایان ذکر است که گرایش های هیدرولیک سازه هیدرولیکی، منابع آب، سازه، زلزله و خاک و پی که در اینجا نام برده شدند، جزء گرایش‌های مهندسی عمران در مقطع کارشناسی ارشد هستند.

هر آنچه در مورد رشته مدیریت صنعتی باید بدانید/معرفی رشته مدیریت صنعتی

تفاوت رشته مدیریت صنعتی با مهندسی صنایع:
در رشته مهندسی صنایع دانشجویان بیشتر به مطالعه بعد فنی و تکنیکی صنایع می پردازند . اما رشته مدیریت صنعتی به دو بعد مالی و رفتاری صنایع تاکید بیشتری دارد.

معرفی رشته های تحصیلی, راهنمای انتخاب رشته تحصیلی, رشته های تحصیلی را بشناسید, بهترین مرجع انتخاب رشته تحصیلی ,انتخاب آگاهانه و هوشمند ,بازار کار رشته ,درسهای رشته ,معرفی رشته های مهندسی, معرفی دانشگاه های سراسری ,راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری,

ضرورت و اهمیت رشته مدیریت صنعتی:

ضرورت و اهمیت دوره کارشناسی رشته مدیریت صنعتی با توجه به نکات زیر به خوبی آشکارمی شود.

۱- آشفتگی و نابسامانی در بسیاری از موسسات بازرگانی و تولیدی عموما ناشی از عدم وجود اصول مدیریت و یا عدم رعایت این اصول است.

۲- آموزش صحیح مدیریت می تواند در بهبود کلی جامعه به طرق زیر موثر باشد:

الف- شناخت مشکلات اقتصادی و بازرگانی جامعه و کوشش در رفع آن.

ب- آگاهی از آخرین پیشرفتهای دانش مدیریت و کاربرد آن براساس نیازهای جامعه و احتراز از تقلید صرف.

ج- اعمال حاکمیت ضوابط برروابط در اداره امور بازرگانی و صنعتی .

اهداف شغلی:

منظور از تربیت مدیر در دوره کارشناسی رشته مدیریت صنعتی تربیت رئیس نیست بلکه تربیت افرادی است که بتواند در حوزه کار خود دارای استقلال فکری بوده و عوامل مهمتر و موثر در جریان کار خود را مورد تحلیل قرار داده و در جهت رفع مشکلات قادر به تصمیمگیری مناسب و مطلوب باشند . بنابراین فارغ التحصیل رشته با آگاهی و شناختی که از ساخت سازمانی ، تئوریهای مدیریت و سازماندهی و تکنیکهای مختلف رفع مشکلات پیدا می کنند قابلیت جذب در تشکیلات و سازمانهای مختلف بازرگانی و صنعتی با وظایف گوناگون در سطوح کارشناسی را دارا می شوند و میتوانند در بهبود و ثمربخشی و کارآیی سازمان موثر باشند.

به عبارت دیگر فارغ التحصیلان دوره کارشناسی مدیریت صنعتی الزاما مدیریت موسسات صنعتی را که برای احراز آن شرایط خاصی لازم است عهده دار نخواهند شد و فقط پس از کسب تجربیات می توانند مسئولیتهای بیشتری در سطوح مختلف مدیریت عهده دار گردند .

فارغ التحصیلان مدیریت صنعتی می توانند در قسمتهای مدیریت تولید ، کنترل کیفیت و مرغوبیت کالا و قسمت تجزیه و تحلیل کمّی مسائل صنعتی و تولیدی بکار اشتغال پیدا کنند .

هر آنچه در مورد رشته علوم تربیتی باید بدانید/معرفی رشته علوم تربیتی

گرایش تکنولوژی آموزشی:


تکنولوژی آموزشی در لغت از واژه‌های خاص “تکنو” به معنی برخورد سیستماتیک با پدیده‌های علمی, “لوژی” به معنای شناخت، و “آموزش” به معنای فعالیت‌های هدفمندی است که مربیان یا معلمان انجام می‌دهند تا تغییر رفتار یا توانایی تغییر رفتار در فراگیرنده به وجود بیاید. از همین جا مشخص می‌شود که تکنولوژی آموزشی به معنای شناخت پدیده‌ها یا روش‌های دقیق آموزشی برای رسیدن به اهداف آموزشی است.

معرفی رشته های تحصیلی,راهنمای انتخاب رشته تحصیلی,رشته های تحصیلی را بشناسید,بهترین مرجه انتخاب رشته تحصیلی,انتخاب آگاهانه و هوشمند,بازار کار رشته, درسهای رشتهمعرفی رشته های مهندسی,معرفی دانشگاه های سراسری,راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسریاخبار سازمان سنجش,جدیدترین اخبار کنکور

همان‌طور که گفتیم این یک تعریف لغوی است. اما در تعریف مفهومی باید گفت که تکنولوژی آموزشی شامل تئوری‌ها و اجرای اعمال طراحی، رشد، کاربرد، مدیریت و ارزشیابی فرآیندها و منابع یادگیری می‌شود.این فرآیند از یک سو نگاهی خُرد و موشکافانه دارد؛ زیرا برای تسهیل فراگیری به تک تک فراگیران به صورت خُرد توجه می‌کند و از سوی دیگر کیفیت آموزشی را به‌صورت کلی در نظر می‌گیرد و در این راستا به طراحی علمی، رشد علمی، کاربرد و مدیریت این فرآیند می‌پردازد.در کل می‌توان گفت که رشته تکنولوژی آموزشی تلاش می‌کند تا با طراحی دقیق و صحیح نظام آموزشی، به معلم‌ها بیاموزد که چگونه معلمی ورزیده، کاردان و ماهر شوند و تدریس خود را بر پایه بهترین شیوه‌ یادگیری, استوار کنند. این دانش همچنین به مسؤولان نظام آموزشی بهترین راه تدوین کتب درسی، مدیریت آموزشی و ارزشیابی آموزشی را نشان می‌دهد.

توانایی‌های لازم:


تکنولوژی آموزشی فرآیند کیفی و خُرد است؛ یعنی به یادگیری تک تک انسان‌ها توجه دارد. به همین دلیل دانشجوی این رشته باید نوع‌دوست، انسان‌دوست، علاقه‌مند به دانش‌آموزان و در عمل صادق باشد. همچنین لازم است از نظر هوشی، توانایی فوق‌العاده‌ای داشته و دید هنری داشته باشد.در حال حاضر نیز می‌بینیم که دانشجویان توانمند این رشته گاه با وسایل بسیار ابتدایی، وسایل جدید و جالبی خلق می‌کنند. و در نهایت این‌که دانشجوی تکنولوژی آموزشی اگر هدفش ورود به آموزش وپرورش است، نباید ایده‌آل‌گرا باشد چون هنوز تفکر تکنولوژی آموزشی در آموزش وپرورش جا نیفتاده است و فارغ‌التحصیلان این رشته نباید انتظار داشته باشند که آموخته‌های خود را خیلی راحت و بدون هیچ مقاومتی در محیط آموزشی پیاده کنند.

موقعیت شغلی در ایران:


فلسفه اصلی این رشته، استفاده از توانایی فارغ‌التحصیلان آن در آموزش و پرورش و سپس صدا و سیما است. اما در عمل می‌بینیم که به دلیل تفکر غلط حاکم بر محیط‌های فوق، تکنولوژیست‌های آموزشی به سختی جذب این مراکز می‌شوند. البته برخی از فارغ‌التحصیلان این رشته جذب مدارس غیرانتفاعی شده‌اند و با ارائه طرح‌های آموزشی برای دوره‌ها و درس‌های مختلف، کارآیی مدرسه را بسیار ارتقاء داده‌اند.عده‌ای از فارغ‌التحصیلان نیز جذب وزارت ارشاد یا کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می‌شوند و بالاخره برخی از فارغ‌التحصیلان با توجه به توانایی‌هایی که در طی تحصیل کسب کرده‌اند، جذب بازار کار آزاد می‌شوند و به عکاسی آموزشی یا تولید فیلم‌های آموزشی می‌پردازند.


درس‌های این رشته در طول تحصیل:

دروس مشترک در گرایش‌های مختلف علوم تربیتی:


تاریخ آموزش و پروش در اسلام و ایران، فلسفه آموزش و پرورش، اصول و مبانی آموزش و پرورش،‌آموزش و پرورش تطبیقی، آموزش و پرورش ابتدایی راهنمایی و متوسطه، اخلاق اسلامی،‌روش ها و فنون تدریس، روانشناسی عمومی، ‌روانشناسی تربیتی، روانشناسی رشد کودکی و نوجوانی، جامعه‌شناسی عمومی، جامعه‌شناسی آموزش و پرورش، اقتصاد آموزش و پرورش، مقدمات مدیریت آموزشی، مقدمات برنامه‌ریزی آموزشی ودرسی، آموزش و پرورش کودکان استثنائی، مقدمات مشاوره و راهنمایی، مقدمات تکنولوژی آموزشی، آشنایی با کتابخانه و اصول کتابداری، روش‌های آماری در علوم تربیتی، سنجش واندازه‌گیری در علوم تربیتی، مقدمات روش تحقیق در علوم تربیتی.

دروس تخصصی گرایش تکنولوژی آموزشی:


سمینار در برنامه‌ریزی درسی و آموزشی، مبانی ارتباط انسانی، اصول طراحی پیام‌های آموزشی، اصول عکاسی، تولید برنامه‌های تلویزیونی، انتخاب، بهره‌برداری و ارزیابی مواد و وسایل آموزشی، تولید مواد آموزشی.

گرایش مدیریت و برنامه‌ریزی:


گرایش مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی یک رشته میان رشته‌ای است که تلفیقی از رشته‌های روانشناسی، جامعه‌شناسی، فلسفه، مدیریت، آمار، زبان خارجی و مشاوره می‌باشد.هدف این گرایش از یک سو فراهم ساختن فرصت‌های یادگیری هر چه بیشتر برای گروه‌های واجب‌التعلیم و علاقه‌مند به یادگیری و از سوی دیگر تربیت نیروی انسانی ماهر مورد نیاز توسعه اقتصادی کشورها است. در کل مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی، مدیریت بر فعالیت‌های یاددهی و یادگیری به منظور ایجاد تغییرات مطلوب در رفتار یادگیرنده و ارزیابی میزان تحقق این تغییرات است.فارغ‌التحصیل این گرایش به راحتی می‌تواند علاوه بر پیش‌بینی‌های آموزشی یک کشور، مراحل برنامه‌ریزی آموزشی و مدیریت بر اجرای آن را ترسیم کند و با روش‌های بهتر آموزشی، راهنما و مشاور خوبی برای یادگیرندگان باشد.

توانایی‌های لازم :


فلسفه، جامعه‌شناسی، ‌ریاضیات، آمار، اقتصاد و زبان انگلیسی در این رشته کاربرد و اهمیت بسیاری دارد. دانشجوی این رشته باید نسبت به محیط‌های آموزشی جامعه خود، دید عمیقی داشته باشد و روش‌ آموزش کشور خود را بداند تا ظرافت‌های رفتاری دانش‌آموزان را درک کند و در نهایت به تشریح و تشکیل یک برنامه‌ریزی آموزشی صحیح بپردازد.

موقعیت شغلی در ایران :


امروزه آموزش با همه جنبه‌های زندگی ما ارتباط تنگاتنگ دارد و هر اندازه که جامعه ما پیچیده‌تر شود، آموزش و پرورش نقش مهم‌تری در حل مسائل آتی و رشد انسان‌ها پیدا می‌کند. به همین دلیل موقعیت‌های شغلی بسیاری برای فارغ‌التحصیلان این گرایش وجود دارد. تا جایی که بسیاری از کارشناسان مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی آینده شغلی این گرایش را در کشور ما، بسیار امیدبخش و ایده‌آل می‌دانند و معتقدند که فارغ‌التحصیلان مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی باید آینده خود را در فردا ببینند. چون کشور ما، یکی از کشورهای در حال رشد و توسعه است و بدون بهره‌گیری از شاخه‌های مختلف آموزشی، نمی‌تواند توسعه همه جانبه داشته باشد.در حال حاضر فارغ‌التحصیلان این گرایش در درجه اول جذب آموزش و پرورش می‌شوند. تعدادی نیز در سازمان‌های دولتی از جمله سازمان‌های مدیریت وبرنامه‌ریزی و برنامه‌وبودجه فعالیت می‌کنند. گفتنی است که فارغ‌التحصیلان مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی مجوز تأسیس آموزشکده‌های درسی را دارند و در صورت داشتن سرمایه لازم،‌ می‌توانند در این زمینه فعالیت کنند.

دروس تخصصی گرایش مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی:


اصول مدیریت آموزشی ، روانشناسی اجتماعی در تعلیم و تربیت ، سازمان و قوانین آموزش و پرورش ایران، اصول برنامه‌ریزی آموزشی، مبانی امور مالی و تنظیم بودجه در آموزش و پرورش، اصول برنامه‌ریزی درسی، کاربرد مقدمات کامپیوتر در مدیریت آموزشی، اصول حسابداری، روابط انسانی درسازمان‌های آموزشی،‌نظارت و راهنمایی تعلمیاتی، راهنمایی تحصیلی و شغلی، مسائل نوجوانان و جوانان، آموزش بزرگسالان، برنامه‌ریزی آموزش ضمن خدمت، مدیریت اسلامی، پروژه تحقیقاتی (سمینار)، کار عملی مدیریت در آموزشگاه، کار عملی در سازمان‌ها، متون زبان خارجه (در برنامه‌ریزی آموزش درسی)، متون زبان خارجه در مدیریت آموزشی.

گرایش آموزش و پرورش پیش‌دبستانی و دبستانی:


آموزشی که از زمان تولد آغاز و تا شروع اولین کار رسمی دبستان در پایان ششمین سال زندگی کودک ادامه می‌یابد، بسیار مهم است. زیرا کودکان در چنین سال‌هایی، مراحل مهم و حساس زندگی خود را از نظیر شخصیتی،‌ اجتماعی و آموزشی پشت سر می‌گذرانند، و در واقع ۶ سال اولیه زندگی از لحاظ رشد هوش و شکل‌گیری شخصیت دورانی سرنوشت‌ساز است. از سوی دیگر آموزش وپرورش دبستانی مهم‌ترین حلقه از حلقه‌های نظام آموزش و پرورش کشور است و کودکان در این دوره در مراحل بسیار مهم رشد جسمانی،‌ عاطفی، ذهنی به سر می‌برند، از همین‌رو توجه به این دوره از آموزش و پرورش باید از اولویت خاصی برخوردار باشد. هدف گرایش آموزش و پرورش پیش‌دبستانی و دبستانی تربیت متخصصانی است که بتوانند قوای جسمی،‌ عاطفی، روانی،‌ اجتماعی و اخلاقی کودکان پیش‌دبستانی و دبستانی را پرورش دهند.

توانایی‌های لازم :


تعلیم و تربیت بیش از آنکه علم باشد،‌فن و هنر است و یک معلم یا مربی باید به یاری فن و هنر خویش مراحل یادگیری را هدایت کند. به همین دلیل دانشجوی این گرایش باید فردی خلاق بوده و از اطلاعات عمومی نسبتاً گسترده و فن بیان خوبی برخوردار باشد و در نهایت از کار با کودکان لذت ببرد.

موقعیت شغلی در ایران :


فارغ‌التحصیل این گرایش علاوه بر کار در آموزش و پرورش و مهد کودک‌ها و آمادگی‌ها در صورت داشتن سرمایه‌ لازم می‌تواند مجوز تأسیس مهد کودک و آمادگی را بگیرد و در این زمینه به طور خصوصی فعالیت کند. همچنین می‌تواند در مراکز مرتبط با کودکان مانند کانون پروش فکری کودکان و نوجوانان یا سازمان بهزیستی به عنوان کارشناس حضور داشته باشد.

دروس تخصصی گرایش آموزش و پرورش دبستانی و پیش‌دبستانی:


آموزش و پروش پیش‌دبستانی و دبستانی، بهداشت و تغذیه مادر و کودک،‌ اصول بهداشت و کمک‌های اولیه، تفاوت‌های فردی کودکان،‌ روانشناسی بازی، مدیریت مراکز پیش‌دبستانی و دبستانی، آشنایی با مفاهیم و روش تدریس ریاضیات، آموزش هنر، تهیه و کاربرد وسایل مواد آموزشی،‌کاردستی و مهارت‌های فنی، ‌مشاهده (کارورزی) زبان‌آموزی، قصه‌گویی و نمایش خلاق، کار و آشنایی با طبیعت و زندگی اجتماعی، حرکت ورزشی و سرودهای خاص کودکان، مشاوره کودک،‌ روانشناسی آموزش خواندن، ادبیات کودکان،‌ آشنایی با فعالیت‌های تربیتی ـ اجتماعی، روش تدریس علوم تجربی واجتماعی، تربیت بدنی(ورزش و بازی‌های دبستانی)، کارورزی دبستان.

گرایش آموزش و پرورش کودکان استثنایی:


کودکان ودانش‌آموزان استثنایی به پنج گروه عقب‌مانده ذهنی و معلول جسمی، ناشنوا و نیمه‌شنوا، نابینا و نیمه‌بینا، ناسازگار و تیزهوش تقسیم می‌شوند و در هر گروه شرایط خاصی برای تعلیم و تربیت آنها وجود دارد . هدف از آموزش و پرورش کودکان استثنایی فراهم آوردن فرصت‌های مناسب و امکانات آموزشی ویژه برای این دسته از کودکان است. در این گرایش به کودکان دارای مشکلات ذهنی و جسمی بیشتر پرداخته می‌شود و متخصصان کودکان استثنایی تلاش می‌کنند تا با توجه به ویژگی‌های عقلانی و جسمانی آنان ، توانایی‌های ذهنی و جسمی آنها را به حداکثر برسانند .

توانایی‌های لازم :

دانشجوی این رشته باید صبر و حوصله بسیار داشته و عشق و علاقه وافری به تعلیم و تربیت کودکان استثنایی داشته باشد. در این رشته خلاقیت و تسلط بر فنون و روش‌های آموزش، حرف اول را می‌زند.

موقعیت شغلی در ایران :


فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند به عنوان دبیر یا مربی در مدارس دانش‌آموزان استثنایی (عقب‌مانده ذهنی) و مراکز نگهداری کودکان عقب‌مانده ذهنی فعالیت کنند همچنین می‌توانند کارشناس گزینش و تشخیص کودکان عقب‌مانده ذهنی در مؤسسات گوناگون از قبیل وزارت آموزش و پرورش و سازمان‌ بهزیستی کشور شوند.

دروس تخصصی گرایش آموزش و پرورش کودکان استثنایی:


فیزیولوژی، روانشناسی عقب‌ماندگی‌های ذهنی‌، آموزش و پرورش عقب‌ماندگان ذهنی، اختلالات رفتاری ـ عاطفی، اختلالات گویایی، اختلالات یادگیری، گفتاردرمانی، روش‌های تغییر رفتار، آزمون‌های تشخیص عقب‌ماندگی‌های ذهنی، بهداشت و کمک‌های اولیه، روش‌های مشاوره و مصاحبه، بازی و حرکت درمانی،‌ تهیه مواد و وسایل آموزشی و کمک‌ آموزشی، روش تدریس علوم تجربی و اجتماعی، روش تدریس ریاضی،‌ روش تدرس زبان فارسی، کارورزی در روش‌های تدریس، روش‌های بازپروری حسی ـ حرکتی ، روش‌های بازپروری حرفه‌ای، روش‌های بازپروری اجتماعی، کارورزی در روش‌های بازپروری.

هر آنچه در مورد مهندسی برق باید بدانید/معرفی رشته مهندسی برق

مقدمه :

اگر نگاهی به اطرافمان بیندازیم، انبوهی از وسایل برقی را خواهیم دید. امروزه زندگی بدون وسایل الکتربکی غیر ممکن شده است. پس برای استقلال و همگامی با رشد جهانی نیازمند متخصصانی هستیم که با اندوختن توشه علمی به کسب تکنولوژیهای جدید اقدام کنند.

معرفی رشته های تحصیلی,راهنمای انتخاب رشته تحصیلی,رشته های تحصیلی را بشناسید,بهترین مرجه انتخاب رشته تحصیلی,انتخاب آگاهانه و هوشمند,بازار کار رشته, درسهای رشتهمعرفی رشته های مهندسی,معرفی دانشگاه های سراسری,راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسریاخبار سازمان سنجش,جدیدترین اخبار کنکور

با نگاهی اجمالی به صنعت در می یابیم که در ابتدا (از رنسانس با قرن بیستم) تمام ابزارها و صنایع، مکانیکی بوده اند و مهندسی عموماً به طراحی و ساخت این وسایل مکانیکی اطلاق می شد، اما با به کارگیری الکتریسیته در صنایع، از حجم ابزارها و دستگاهها کاسته شد و صنایع پیچیده تر گردید.

رشته برق در آغاز با مکانیک همراه بود و الکترو مکانیک خوانده می شد، اما با رشد و پیشرفت چشمگیر این رشته، رشته برق راه خود را از مکانیک جدا کرد و به عنوان یک رشته مستقل مطرح گردید. با توجه به وسعت صنعت برق و پیشرفت زیاد آن، این رشته خود به چند گرایش تقسیم شده است. به دلیل استقبال بی نظیر از این رشته در ۳۰ سال اخیر، برجسته ترین استعدادها به این رشته جذب شده اند. این به نوبه خود باعث ارتقای سطح علمی و پژوهشی و اعتبار روز افزون دانشگاه های ایران در جهان شده است.

هم اکنون، دانشکده های برق کشور به لحاظ کادر علمی و امکانات، در حدی قابل مقایسه با دانشگاه های معتبر دنیا هستند. کامپیوتر به عنوان یک وسیله الکتریکی، از مصنوعات و تولیدات رشته برق است. در گذشته، مسایل مربوط به کامپیوتر در رشته برق مطرح می گردید، اما با گسترش روز افزون آن، اینک از رشته برق جدا شده است و به عنوان یک رشته مستقل مطرح گشته است. با این حال، دانشگاه هایی هنوز این دو را یک رشته حساب می کنند که یک دانشکده به آن اختصاص می دهند. رشته کامپیوتر از دو بخش تشکیل می شود، سخت افزار و نرم افزار، گرایش سخت افزار، به مسایل الکترونیکی و فنی کامپیوتر توجه دارد، اما گرایش نرم افزار، به برنامه نویسی و نحوه کاربرد و استفاده از کامپیوتر در مصارف مختلف مربوط می گردد.

از این تعریف معلوم می شود که بخش سخت افزار، بیشترین شباهت را با رشته برق دارد و دانشجویان رشته برق از تبحر خاصی در مسایل مربوط به آن بهره مند هستند. بدین رو کسانی که به جنبه سخت افزار کامپیوتر علاقه مند هستند، می توانند با انتخاب دروس اختیاری خود (ضمن تحصیل در رشته برق)، با این حوزه نیز آشنا گردند. رشته برق در مقطع کارشناسی به چهار گرایش؛ مخابرات، کنترل، قدرت و الکترونیک تقسیم می شود. دانشجویان در ابتدا بدون تعیین گرایش و همگی تحت عنوان رشته برق به تحصیل می پردازند. متقاصیان هر گرایش پس از گذراندن دروس پایه و اصلی، با توجه به معدل دروس گذرانده شده و ظرفیت و توان علمی هر دانشکده به انتخاب گرایش می پردازند

درسهای رشته :

ردیف

نام درس

۱ آز مبانی مهندسی برق
۲ آزمایش ابزار دقیق و اجزای سیستم
۳ آزمایشگاه الکترونیک ۱
۴ آزمایشگاه الکترونیک ۲
۵ آزمایشگاه الکترونیک دیجیتال
۶ آزمایشگاه اندازه‌گیری دقیق و کنترل کیفیت
۷ آزمایشگاه پایگاه داده ها
۸ آزمایشگاه تکمیل سطح فلزات
۹ آزمایشگاه تکنیک پالس
۱۰ آزمایشگاه جوش
۱۱ آزمایشگاه رله و حفاظت
۱۲ آزمایشگاه روشنایی فنی
۱۳ آزمایشگاه سیستم عامل
۱۴ آزمایشگاه سیستم‌های خطی و کنترل
۱۵ آزمایشگاه سیستمهای قدرت
۱۶ آزمایشگاه شیمی
۱۷ آزمایشگاه عایقها و فشار قوی
۱۸ آزمایشگاه عملیات حرارتی
۱۹ آزمایشگاه فیزیک ۱
۲۰ آزمایشگاه فیزیک ۲
۲۱ آزمایشگاه ماشینهای الکتریکی ۱
۲۲ آزمایشگاه مایکروویو
۲۳ آزمایشگاه مدار و اندازه‌گیری ۱
۲۴ آزمایشگاه مدارهای مخابراتی
۲۵ آزمایشگاه مدارهای منطقی
۲۶ آزمایشگاه معماری کامپیوتر
۲۷ آزمایشگاه مهندسی نرم افزار
۲۸ آزمایشگاه میکروپروسسورها
۲۹ آزمایشگاه نرم افزار
۳۰ آزمایشگاه کنترل ۲
۳۱ آزمون پذیری
۳۲ آمار مهندسی
۳۳ آمار و احتمالات مهندسی
۳۴ آنتن ۲
۳۵ آنتن پیشرفته
۳۶ ابزار دقیق بیومدیکال
۳۷ ابزار دقیق پیشرفته
۳۸ ابزار دقیق و اجزا سیستمهای کنترلی
۳۹ اتوماسیون
۴۰ ادوات نیمه هادی
۴۱ ارزیابی کار و زمان
۴۲ استاتیک
۴۳ استاتیک و مقاومت مصالح
۴۴ اصول حسابداری و هزینه‌یابی
۴۵ اصول طراحی پایگاه داده های پیش
۴۶ اصول طراحی پایگاه داده‌ها
۴۷ اصول طراحی سیستم‌های خبره
۴۸ اصول طراحی واسط کاربر
۴۹ اصول مدیریت و تئوری سازمانی
۵۰ اصول کنترل مدرن
۵۱ اقتصاد عمومی ۱
۵۲ اقتصاد عمومی ۲
۵۳ اقتصاد مهندسی
۵۴ الکترومغناطیس
۵۵ الکترونیک ۱
۵۶ الکترونیک ۲
۵۷ الکترونیک ۳
۵۸ الکترونیک دیجیتال
۵۹ الکترونیک صنعتی
۶۰ الکترونیک قدرت
۶۱ الکترونیک قدرت ۲
۶۲ الکترونیک نوری
۶۳ انتشار امواج
۶۴ انتقال داده‌ها
۶۵ اندازه‌گیری الکترونیکی
۶۶ انقلاب اسلامی و ریشه‌های ان
۶۷ اولتراسوند
۶۸ ایمنی و بهداشت صنعتی
۶۹ بازبابی هوشمند اطلاعات
۷۰ بررسی سیستمهای قدرت ۱
۷۱ بررسی سیستمهای قدرت ۲
۷۲ برنامه نویسی کامپیوتر
۷۳ برنامه‌ریزی تعمیرات و نگهداری
۷۴ برنامه‌ریزی در سیستم‌های قدرت
۷۵ برنامه‌ریزی و کنترل تولید موجودیهای ۱
۷۶ برنامه‌سازی پیشرفته
۷۷ برنامه‌سازی شئ گرا در انفورماتیک
۷۸ بهره‌بردای از سیستم‌های قدرت
۷۹ بینایی ماشین
۸۰ پایان‌نامه کارشناسی ارشد ۱
۸۱ پایان‌نامه کارشناسی ارشد ۲
۸۲ پایگاه داده پیشرفته
۸۳ پردازش زبانهای طبیعی
۸۴ پردازش سگنالهای تصویری
۸۵ پردازش سیگنال دیجیتال ۲
۸۶ پردازش سیگنالهای بیولوژیکی
۸۷ پردازش سیگنالهای دیجیتال
۸۸ پردازش سیگنالهای دیجیتالی
۸۹ پردازش موازی
۹۰ پروژه
۹۱ پروژه ۱
۹۲ تئوری اطلاعات و کدینگ
۹۳ تئوری الکترو مغناطیس ۱
۹۴ تئوری پیشرفته مخابرات
۹۵ تئوری جامع ماشین‌ها
۹۶ تئوری صف
۹۷ تئوری کدینگ
۹۸ تاریخ اسلام
۹۹ تاسیسات الکتریکی
۱۰۰ تجارت الکتروینک
۱۰۱ تجزیه و تحلیل سیستم‌ها
۱۰۲ تحقیق در عملیات
۱۰۳ تحقیق در عملیات ۱
۱۰۴ تحقیق در عملیات ۲
۱۰۵ تحلیل و طراحی سیستم‌ها
۱۰۶ تحمل خرابی
۱۰۷ تخمین و شناسایی سیستمها
۱۰۸ تربیت بدنی ۲
۱۰۹ ترمودینامیک
۱۱۰ تصویرگری پزشکی با تشدید مغناطیس
۱۱۱ تعمیر و نصب و نگهداری
۱۱۲ توزیع انرژی الکتریکی
۱۱۳ تولید و نیروگاه‌ها
۱۱۴ تکنولوژی تولید
۱۱۵ تکنولوژی فشار قوی و عایقها
۱۱۶ تکنیک پالس
۱۱۷ جبر خطی
۱۱۸ جبرانی ۱ فیزیولوژی
۱۱۹ حسابگری زیستی
۱۲۰ دینامیک سیستم‌های قدرت
۱۲۱ ذخیره و بازیابی اطلاعات
۱۲۲ رباتیک
۱۲۳ رباتیک پیشرفته
۱۲۴ رساله دکتری ۱
۱۲۵ رساله دکتری ۲
۱۲۶ رساله دکتری ۳
۱۲۷ رساله دکتری ۴
۱۲۸ رساله دکتری ۵
۱۲۹ رساله دکتری ۶
۱۳۰ رساله دکتری ۷
۱۳۱ رساله دکتری ۸
۱۳۲ رسم فنی ۱
۱۳۳ رله نو حفاظت سیستمها
۱۳۴ روش‌های عددی در الکترو مغناطیس
۱۳۵ روش‌های همزمانی
۱۳۶ روشهای تولید ۱
۱۳۷ روشهای تولید ۲
۱۳۸ ریاضی ۱
۱۳۹ ریاضی ۲
۱۴۰ ریاضی مهندسی
۱۴۱ ریاضیات عالی مهندسی
۱۴۲ ریزپردازنده ۱
۱۴۳ زبان تخصصی
۱۴۴ زبان خارجه
۱۴۵ زبانهای ماشین و اسمبلی
۱۴۶ ساخت قطعات الکترونیکی ۱
۱۴۷ ساختمان داده‌ها
۱۴۸ ساختمان گسسته
۱۴۹ سمینار کارشناسی ارشد
۱۵۰ سنتز خودکار مدارهای دیجیتال
۱۵۱ سیستم تلویزیون
۱۵۲ سیستم کنترل خطی
۱۵۳ سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت
۱۵۴ سیستم‌های انتقال مخابراتی ۱
۱۵۵ سیستم‌های انتقال مخابراتی ۲
۱۵۶ سیستم‌های انتقال مخابراتی دیجیتال
۱۵۷ سیستم‌های بلادرنگ
۱۵۸ سیستم‌های تصویر پزشکی
۱۵۹ سیستم‌های عامل ۱
۱۶۰ سیستم‌های کنترل پیشرفته
۱۶۱ سیستم‌های کنترل تطبیقی
۱۶۲ سیستم‌های کنترل چند متغیره
۱۶۳ سیستم‌های کنترل دیجیتالی
۱۶۴ سیستم‌های کنترل غیر خطی
۱۶۵ سیستمهای انتقال مخابرات ۲
۱۶۶ سیستمهای پردازشگر شبکه
۱۶۷ سیستمهای کنترل
۱۶۸ شبیه‌سازی کامپیوتری
۱۶۹ شبکه مخابراتی بی سیم
۱۷۰ شبکه‌ای کامپیوتری پیشرفته
۱۷۱ شبکه‌های عصبی
۱۷۲ شبکه‌های مخابرات نوری
۱۷۳ شبکه‌های کامپیوتری
۱۷۴ شناسایی الگو
۱۷۵ شیمی عمومی
۱۷۶ شیوه ارائه مطالب علمی و فنی
۱۷۷ طراحی آلگوریتم ۱
۱۷۸ طراحی باربان سخت افزاری
۱۷۹ طراحی پروسسور و دستگاه‌های جانبی آن
۱۸۰ طراحی زبانهای برنامه‌سازی
۱۸۱ طراحی سیستم های خیلی فشرده
۱۸۲ طراحی سیستم‌های شئ گرا
۱۸۳ طراحی قالب ۱
۱۸۴ طراحی قالب ۲
۱۸۵ طراحی ماشینهای الکتریکی
۱۸۶ طراحی ماشینهای الکتریکی ۲
۱۸۷ طراحی مدارهای مجتمع فعال
۱۸۸ طراحی مدارهای واسط
۱۸۹ طراحی و ساخت کامپایلرها
۱۹۰ طراحی کامپیوتری سیستم کنترل
۱۹۱ طرح پست‌های فشار قوی و پروژه
۱۹۲ طرح خطوط انتقال انرژی و پروژه
۱۹۳ طرح ریزی واحدهای صنعتی
۱۹۴ عایقها و فشار قوی
۱۹۵ علم مواد
۱۹۶ عملیات حرارتی
۱۹۷ فارسی
۱۹۸ فرآیندهای اتفاقی
۱۹۹ فیبر نوری
۲۰۰ فیزیک ۱
۲۰۱ فیزیک ۲
۲۰۲ فیزیک الکترونیک
۲۰۳ فیزیک مدرن
۲۰۴ فیلترهای سنتزمدار
۲۰۵ فیلترهای وفقی
۲۰۶ قابلیت اطمینان سیستم‌های قدرت
۲۰۷ قید و بندها (جیک و فیکسچر)
۲۰۸ گرافیک کامپیوتری
۲۰۹ لیزر و کاربردهای آن در مهندسی پزشکی
۲۱۰ ماشین‌های افزار ۱
۲۱۱ ماشین‌های الکتریکی ۲
۲۱۲ ماشین‌های مخصوص
۲۱۳ ماشینهای افزار
۲۱۴ ماشینهای افزار ۲
۲۱۵ ماشینهای الکتریکی ۱
۲۱۶ ماشینهای الکتریکی ۲
۲۱۷ مایکروویو ۱
۲۱۸ مایکروویو ۲
۲۱۹ مباحث پیشرفته الکترونیک ۱
۲۲۰ مباحث پیشرفته در سیستم‌های پشت
۲۲۱ مباحث پیشرفته در طراحی سیستمها
۲۲۲ مباحث ویژه
۲۲۳ مباحث ویژه ۲
۲۲۴ مباحث ویژه ۳
۲۲۵ مبانی طراحی شبکه‌های کامپیوتری
۲۲۶ مبانی مهندسی برق
۲۲۷ مبانی میکرو الکترونیک
۲۲۸ مبانی کامپیوتر و برنامه‌سازی
۲۲۹ متون اسلامی
۲۳۰ محاسبات عددی
۲۳۱ محاسبات کامپیوتری طراحی الگوری
۲۳۲ مخابرات ۱
۲۳۳ مخابرات ۲
۲۳۴ مخابرات سلولی
۲۳۵ مخابراتی ماهواره‌ای
۲۳۶ مدار مجتمع توان پایین
۲۳۷ مدارهای الکترونیکی (کامپیوتر)
۲۳۸ مدارهای الکتریکی ۱
۲۳۹ مدارهای الکتریکی ۲ (کامپیوتر)
۲۴۰ مدارهای مجتمع خیلی فشرده
۲۴۱ مدارهای مخابراتی
۲۴۲ مداریهای منطقه ای
۲۴۳ مدل‌سازی بیولوژیکی
۲۴۴ مدیریت کیفیت
۲۴۵ معادلات دیفرانسیل
۲۴۶ معارف اسلامی ۲
۲۴۷ معماری کامپیوتر
۲۴۸ معماری کامپیوتر (برق)
۲۴۹ معماری کامپیوتر پیشرفته
۲۵۰ مقاومت مصالح
۲۵۱ منطق فازی
۲۵۲ منطق فازی
۲۵۳ مهندسی فاکتورهای انسانی
۲۵۴ مهندسی نرم‌افزار
۲۵۵ موضوعات پیشرفته در سخت‌افزار
۲۵۶ مولتی مدیا
۲۵۷ مونتاژ مکانیکی
۲۵۸ میدانها و امواج
۲۵۹ میدانهای فشار قوی و عایق
۲۶۰ میکروپروسسورها
۲۶۱ مکانیک سیالات عمومی
۲۶۲ مکانیک کوانتیک
۲۶۳ نرم‌افزارهای سیستم
۲۶۴ نظریه زبانها و ماشین‌ها
۲۶۵ نقشه کشی صنعتی ۲ (پیشرفته کامپیوتری)
۲۶۶ نقشه‌کشی صنعتی ۱
۲۶۷ نور فوریه
۲۶۸ هوش مصنوعی
۲۶۹ وریفیکیشن
۲۷۰ ویدئوپروسسور
۲۷۱ یادگیری ماشین
۲۷۲ کارآموزی
۲۷۳ کاربرد کامپیوتر در مهندسی صنایع
۲۷۴ کارگاه برق
۲۷۵ کارگاه تخصصی جوش
۲۷۶ کارگاه ریخته‌گری (ذوب و مدلسازی)
۲۷۷ کارگاه عمومی جوش
۲۷۸ کارگاه ماشین افزار ۱
۲۷۹ کارگاه ماشین افزار ۲
۲۸۰ کارگاه ماشینهای افزار پیشرفته
۲۸۱ کارگاه کامپیوتر
۲۸۲ کنترل بهینه
۲۸۳ کنترل پروژه
۲۸۴ کنترل توانهای راکتیو
۲۸۵ کنترل صنعتی
۲۸۶ کنترل عددی
۲۸۷ کنترل غیر خطی و دیجیتال
۲۸۸ کنترل کیفیت آماری
۲۸۹ کوانتم الکترونیک مهندسی

بازار کار :


گر چه رشته برق به گرایش هایی تقسیم شده که دانشجو حداکثر در یک زمینه تخصص می یابد اما برنامه های آموزشی طوری تدوین شده که دانشجو را برای کار در هر چهار گرایش آماده می کند و دانشجویان می توانند با قدری مطالعه بیشتر در گرایش های دیگر نیز به کار بپردازند.

بازار کار رشته برق وسعتی به اندازه تمام وسائل برق دارد و این یک شوخی نیست. کافیست مثال ها را بخوانید تا به بازار کار پی ببرید البته مثال ها مربوط به گرایش های رشته برق است.

شناخت، نحوه عملکرد و چگونگی نگهداری و بهره برداری، تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم های مخابراتی، مکانیزم بلندگوها، ارتباطات تلفنی بین شهرها و سراسر کشور، فیبرنوری، ارتباطات موبایل، ارتباطات رادیویی، ارتباطات بی سیم، محاسبه مکان های مناسب برای نصب تقویت کننده، خطوط انتقالی، امواج مایکروویو، آنتن، دستگاه های فرستنده و گیرنده، چگونگی پردازش و بازیابی امواج و سیگنال های دریافتی، اینترنت انتقال داده ها، ارتباطات ماهواره ای و ساخت رادارها، اصول رادار و ردیابی، ارتباطات مخابراتی بین یگان های نظامی درگرایش کنترل، کنترل دمای کوره، کنترل دور الکترو موتور، کنترل موشک، هواپیما، سفینه، ارتفاع آب و کنترل جریان و ولتاژ یک سیستم در گرایش قدرت کلیه امور مربوط به خطوط انتقال برق، عایق کاری، فشار ولتاژ، فاصله کابل ها، جنس دکل، ارتفاع دکل، ترازیستورها، آشنایی با روش های توزیع و پخش جریان در یک کارخانه، ساختمان یا یک شهر در گرایش الکترونیک، بردهای کنترل آسانسور، بردهای کنترل فرایندهای شیمیایی، بردهای کنترل، دستگاه های صنعتی، طراحی مدارهای الکترونیکی.